|
A szívcsakra felélesztése
(1. rész- a csakrákról általában, a szívcsakra jelentõsége)
Az ember felépítése
" A csakrák az ember fizikai szemmel láthatatlan, szellemi részeinek szervei, erõtestei. A fizikai test a normális érzékszervek számára is érzékelhetõ, az embernek azonban vannak olyan finomabb testei, amelyek az érzékfeletti, vagy más néven szellemi világhoz tartoznak. Ezeket azért nevezik "testeknek", mert mûködésük során fizikai szervezetünket áthatva maguk is "test"-alakot öltenek, mégha azok anyagszerûsége egyre ritkább, finomabb is. A szellemi látás, a magasabb érzékelés számára azonban továbbra is láthatók; a fizikai testtõl egyre távolabbra terjednek ki. A fizikai testhez legközelebb a formailag ahhoz leginkább hasonlító, azt fényalakként néhány centiméterre körülvevõ test, az étertest található, amely hullámzó erõáramlásokból áll. Az asztráltest körülbelül kétszer olyan magas és széles, mint a fizikai test. Alakja leginkább tojásra emlékeztet; színes, fénylõ, felhõszerû képzõdmény. Ideális esetben a fizikai test éppen a közepén helyezkedik el. Az Én-test vagy mentáltest egy magát állandóan újra- és újrateremtõ, tiszta fényburok, amely az asztráltesten túl ragyog. Ezen érzékfeletti testeknek, az ember finomabb részeinek összefoglaló neve az aura, amely minden változásra érzékenyen reagál. Ha bõrünket a fizikai világgal való érintkezés felületének tekintjük, akkor auránk révén tulajdonképpen a magasabb világokkal tudunk kommunikálni.
A csakrák
A szanszkrit eredetû "csakra" szó magyar jelentése "kerék"; gyakran lótuszvirágokként ábrázolják õket, tölcsér vagy virágkehely formájuk miatt. A csakrák az ember érzékfeletti részeivel közös szervek, s mint ilyenek, minden testben sajátos feladatuk van. A csakrák erõközpontok, melyek harmonikus mûködésük esetén transzformátorokként alakítják át a szervezet és a kozmosz energiáit, s azokat így közvetítik egymás felé. A test elülsõ felén az energia felvétele zajlik, míg a hátulsó részen az elhasznált energia leadása. A csakrák ott keletkeznek, ahol bizonyos szellemi energiaáramlatok tartósan keresztezik egymást. Ezeket a csatornákat nadi-knak (szanszkrit), vagy meridiánoknak nevezik, melyek közvetítésével az energiaáramlás az étertesten belül zajlik. Számuk a hagyomány szerint hetvenkétezer. Mint ahogyan a vérerek a vért szállítják, úgy áramlik ebben a finom hálózatban az energia. Ahol hét vezeték keresztezi egymást, ott a nyolcvannyolcezer akupunktúrás pont egyike, ahol tizennégy, ott a huszonegy mellékcsakra egyike található. Huszonegy energiapálya metszéspontjában pedig a fõcsakrák helyezkednek el. A hét fõcsakra a szivárvány hét színével közel megegyezõ rezgéstartományban mûködik. Lelki összhang hiányában rezgésszámuk megváltozik: a csakrák vagy túlpörögnek, vagy lelassulnak, amit a szellemi látó színváltozásként észlel. Ezek a változások hatással vannak az étertestre, illetve azon keresztül a fizikai testre is, így idõvel szervi panaszokat, betegségeket is elõidézhetnek. A lelki zavarok megszûnésével a csakrák mûködése, a szervezet energiaellátása helyreáll, s életbe léphetnek az öngyógyító mechanizmusok. Az étertestben a csakrák felelõsek az életerõk áramoltatásáért, és a test egészséges mûködését fenntartó energiákért. Az asztráltestben a tudat különbözõ vetületeinek - az akaratnak, az érzésnek és a gondolatnak - a fejlõdésérõl, illetve a magasabb, érzékfeletti tudatról gondoskodnak. A csakrák fejlõdése teremti meg az alapját annak, hogy a szellemi világokat és azok lényeit megismerjük, így a csakrák szellemi érzékszerveknek is tekinthetõk. (A cikk után az egyes csakrák további analógiás megfeleléseinek részletes, táblázatos összefoglalása található.)
A keleti Kundalini-út és nyugati fordítottja
Ha a gerinc tövénél szunnyadó Kundalin. i-kígyó (vagy Kundalin. i-tûz) felébred, aktivizálódik és megindul alulról fölfelé, a gyökércsakrán keresztül a fejtetõcsakráig. Ez a Földközponttól a kozmoszba kiáradó energiák mikrokozmikus mása, amely az emberben a mindennapi tudat felemelésére, a szellemi tudat kialakulására utal. Ez az állapot felléphet fokozatos fejlõdés eredményeként, vagy hirtelen "szellemi ébredésként", a szellemi világba való tudatos belépést eredményezve. Ennek a lentrõl fölfelé haladó útnak a színtere az étertest; végigjárása extatikus élményhez vezet. Az õsi indiai kultúrkorszak embere ennek elérése érdekében munkálkodott, a keleti jóga-tanítások máig is ennek emlékét õrzik. Ma, a tudati lélek korszakában, illetve Krisztus megjelenése óta azonban a tudatos megismerésre törekvõ ember a Kundalin. i-útnak a fordítottját járja! Az energia asztrális áramlásként, az asztráltest tudatos tevékenységének eredményeként a szellemi világból a fejtetõcsakrán át hatol be az emberi testbe, s halad lefelé a gyökércsakra irányába. A Szent Szellem tûz-erejének bejárata ugyanis nem az altest, hanem a fejtetõ, amin keresztül a szellemi teremtés magasabb ereje áramolhat az emberbe (lásd a pünkösdi események ábrázolásain a fejtetõn világító lángnyelveket).
A szívcsakra
Az ember negyedik csakrája, a szívcsakra kiemelt fontosságú, hiszen ez a közvetítõ az "alsó ember" (az egyes, kettes és hármas csakraszintek) és a "felsõ ember" (az ötös, hatos és hetes csakrák szintje) között. Ahogyan az ember makrokozmikusan az ég és a föld közötti híd szerepét tölti be, úgy a szívcsakra mikrokozmikus közvetítõ lent és fent között. Jelképes megfelelõje a hétkarú gyertyatartó. Ha a csakrákat ily módon párba állítjuk, akkor a szívcsakra valóban "páratlan" közöttük! (1. ábra)
Szívcsakragyakorlatok
A fent említett új, fordított út követése korunkban a gondolkodás megváltoztatását teszi szükségessé. Ez a Rudolf Steiner által nyilvánosságra hozott szívgondolkodás. A cikksorozat következõ számaiban az ehhez kapcsolódó, a szívcsakra felélesztésére irányuló gyakorlatokat fogjuk ismertetni. E dinamikus meditáció a mindennapi élet színterén ad megnyilvánulást a szellemi ismereteknek. A tanultak legmagasabb fokú megértése ugyanis azok gyakorlati megvalósításában fejezõdik ki; csak így vezethetjük szívünkbe az intellektusunk által megragadott dolgokat, és változtathatjuk gondolkodásunkat élõvé! A következõ adventi dalocska sorai is erre utalnak: "Ha zörget Krisztus, jól figyelj rá, betér a szíved ajtaján" - ez az ajtó nem más, mint a nyitott szívcsakra! Megnyílása esetén az emberben beindul egy szellemi folyamat, s a többi csakra is megnyílik. (2. ábra).
Az emberi vér jelentõsége és a magyarság kozmikus küldetése
Az a lény, amelyik csak fizikai, éter- és asztráltesttel rendelkezik - azaz az állatok -, általában csak ösztönös, asztráltestébõl kiinduló reakciókra képes. Az ember azonban, Énje révén kifelé is megnyílik - környezetével akaratlagosan veszi fel a kapcsolatot. A vér tulajdonképpen akkor és ott keletkezik, ahol az ember önálló lényként találkozik a külvilággal: annak impulzusait felveszi magába, majd tudatos alkotótevékenységével átdolgozza, újrateremti azokat. Ez a magasabb szintû tudatosság a vér hordozta Én ereje által jön létre az emberben. Ezért is hangsúlyos fontosságú a golgotai misztérium üzenetének megértése: Krisztus földre csöppenõ vére által óriási változások indultak be a Föld és az emberiség fejlõdésében! A Föld lényének energiarendszere az emberéhez hasonló felépítésû, azaz rendelkezik csakrákkal. A Föld szívcsakrája Magyarországon, Dobogókõn található - nem véletlen e beszédes név! A Dunakanyar íve és a folyó elágazásai a régi idõkben az egész Pilis hegységet szív alakban fogták körül. Ahogyan az emberi szervezet központja a szív, - amely az életet fenntartó, a folyamatosan megújító energiákat, az Én-erõket hordozó vér keringtetõje -, úgy a magyarországi szívcsakra a "földi véráramban" tölti be ugyanezt a szerepet! "
"A magyarságnak együtt kell mûködnie az európai népekkel
az emberi én szabad kibontakozásában!" (Rudolf Steiner)
|